Recent Forum Posts
From categories:

Te nu mes esam, nu ari valdiba ir sapratusi, ka izglitibas reforma valda system justification nevis logiska domasana: Diena raksta

System justification by LALA, 01 Jul 2009 10:22
velga (guest) 01 May 2009 07:16
in discussion Hidden / Per page discussions » Dažādi viedokļi

Tā kā mazo skolu slēgšana būs atkarīga lielā mērā no pašvaldībām, tad par šiem jautājumiem jārunā vairāk ar tām. Jo pēc manas pieredzes pašvaldības nepilnīgi izvērtē prioritātes. Tiek parasti izskatīts viens jautājums, bet reti ilglaicīgā skatījumā un skatot pašvaldības kopskatu izvērtējot rūpīgi prioritātes. Vairāk vai mazāk liela ietekme ir atsevišķu deputātu viedoklim, kas ne ne vienmēr ir gudrs.

by velga (guest), 01 May 2009 07:16

Sporādiskā humanitārā krīze SAK skatījumā
Baiba Lulle
6.aprīlis 07:11, 2009

Dažas jaunas idejas ir izglītības sadaļā, piemēram, par vecāku vaučeru finansējuma modeli pamata un vidējās izglītības sistēmā, kas uzlabotu vecāku iespējas izvēlēties skolu un skolas motivāciju piesaistīt skolēnus. Ieteikts arī nodot visu vispārējās izglītības budžetu, izņemot izglītības satura attīstīšanas un centralizēto eksāmenu finansējumu, pašvaldībām, balstoties uz principu dotācija skolēnam. Līdzīgi kā iesaka SAK, Izglītības un zinātnes ministrija (IZM) jau sākusi principa nauda seko skolēnam ieviešanas modelēšanu, bet atšķirībā no SAK tā paredz finansējuma koeficientu atkarībā no reģiona apdzīvotības. Cik noprotams, SAK turpinās attīstīt pētījumus izglītības jomā, un ar to varētu pasteigties, lai atbalstāmās idejas varētu ieviest vienlaikus ar IZM plāniem principa nauda seko skolēnam ieviešanā un lai tās nāktu vēl pirms gaidāmajiem budžeta grozījumiem.

Jakova Plinera blogs Dienā by LALA, 12 Mar 2009 13:48
Re:
klavsklavs 06 Mar 2009 09:57
in discussion Hidden / Per page discussions » Dažādi viedokļi

tagad var. Biju kļūdījies.

Re: by klavsklavs, 06 Mar 2009 09:57
ZaneOZaneO 06 Mar 2009 09:51
in discussion Hidden / Per page discussions » Dažādi viedokļi

Nevaru atvērt Kalētu failu

by ZaneOZaneO, 06 Mar 2009 09:51
Re: Kur pazūd saprašana?
ozols (guest) 04 Mar 2009 07:16
in discussion Hidden / Per page discussions » Stratēģija

Varbūt nav jāstāsta par situāciju, bet jāiedod konkrēts rīcības plāns un jānorāda veiksmīgi realizētie gadījumi. Cilvēkiem bail domāt oriģnāli - cilvēkiem patīk sekot šablonam.

Re: Kur pazūd saprašana? by ozols (guest), 04 Mar 2009 07:16

Es, protams, par informāciju:) Bieži izskanēja pazīstama tēma par to, ka no vienas puses ir progresīvi plāni, bet no otras pilnīga (patiesa vai uzspēlēta, kas to lai zina un kā nu kurā gadījumā) neizpratne par to, ko šie plāni ietver. Un te es vienmēr domāju par to kurā vietā saziņa aiziet greizi, vai kur tā saplānota nepareizi? Skaidrs, ka atbildes pašas pie cilvēkiem neies, bet A) Kā likt/mudināt cilvēkus jautāt? B) Kā likt/mudināt cilvēkus domāt? Kā teica Štiglics - informācijas kvantitāte neko nelīdzēs, bet simetrija gan varētu. Lūk, tādi viegli atbildami jautājumi manā krājumā.

Kur pazūd saprašana? by LALA, 02 Mar 2009 15:12
ozols (guest) 02 Mar 2009 14:53
in discussion Hidden / Per page discussions » Stratēģija

Nu re - diskusijā ar IZM konstatējām vēl kādu būtisku problēmu. Vabūt pašu lielāko. Visa izglītības sistēma un ar to saistītie subjekti baidās no pārmaiņām - gan ierēdniecības vidusslānis (ārprāc, ārprāc, būs taču jāmaina regulējumi, pienākumi, struktūra….), gan paši skolu vadītāji (kā lai es atlaižu to un to skolotāju, kurš atbildēs par naudas tēriņu skolās…).
Izeja manuprāt ir viena - radīt alernatīv no nulles. Radīt jaunu statusu - mājskola, mazskola. Definēt ārkātīgi vienkāršus skolas izveidošanas un vadīšanas noteikumus, kā galveno parametru nosakot izglītības darbinieka profsionalitāti un sasniegtos rezultātus. Reizi gadā pārbaudījumi, lai konstatētu vai ttiek izturēti standarti. Finansējums bezierunu - tik un tik skolniekam. Un nekādu iejaukšanos no novada vai citām struktūrām. Pirmajā gadā būs viens, divi trīs gadījumi. Ja tie būs veiksmīgi, tad sistēma ātri attīstīsies.

by ozols (guest), 02 Mar 2009 14:53
LALA 12 Feb 2009 15:19
in discussion Hidden / Per page discussions » Stratēģija

Atvanojos, ir gan deadline "IZM iesniegt pasākumu plānu par strukturālām reformām izglītības sfērā, tai skaitā ņemot vērā Pasaules Bankas rekomendācijas" 31.03.2009.

by LALA, 12 Feb 2009 15:19
LALA 12 Feb 2009 15:01
in discussion Hidden / Per page discussions » Stratēģija

Šī jau ir veca ziņa, bet es līdz šim nebiju pamanijusi ietaupijumu apjomu, ko sīm reformām jāpanāk. Ekonomikas glablsanas plana 29. punkts paredz "Realizēt 2009.gadā visaptverošas reformas izglītības, veselības aprūpes, valsts pārvaldes un civildienesta jomās, izmantojot PB tehnisko palīdzību, sasniedzot 2% no IKP lielu budžeta izdevumu ietaupījumu 2010.gadā." Konkrēta termiņu nav.

by LALA, 12 Feb 2009 15:01

Bet runa jau nav par laiku. Runa ir par grāmatu, kurā tiek kaut kas ierakstīts (ļoti maz ierakstīts) un tad tā grāmata tiek izsviesta. Tas nav nedz ekoloģiski, nedz ekonomiski ilgtspējīgi. Varētu vispār sarēķināt, cik tādas grāmatas tiek izmantotas un cik daudz līdzekļu valstī varētu ietaupīt, ja izmantotu uzdevumu grāmatu un burtnīcu principu. Vai arī - lai pāriet uz datorapmācību un vispār nebūs nekādu papīru. No šīs industrijas tad varētu attiekties vispār…

Re: Darba burtnīcas by klavsklavs, 09 Feb 2009 21:19

Klāv, baidos, ka mēs nevaram apturēt laiku…

Re: Darba burtnīcas by ZaneOZaneO, 09 Feb 2009 21:11
Darba burtnīcas
Klāvs Sedlenieks (guest) 04 Feb 2009 19:57
in discussion Hidden / Per page discussions » Stratēģija

Es domāju, ka ļoti lielu ietaupījumu izglītības sistēmā varētu iegūt, likvidējot tā dēvētās darba burtnīcas, t.i., vienreiz lietojamās bilžu grāmatas, kurās tiek kaut kas iekrāsots un/vai ierakstīts. Manuprāt tā ir līdzekļu šķērdēšana, jo šīs burtnīcas parasti ir ļoti dārgas un pēc izlietošanas tiek izmestas. To visu var paveikt, izmantojot grāmatas un tīras burtnīcas, kā tas bija agrākos laikos. Šis priekšlikums gan neattiecas uz valsts budžetu, bet var atbrīvot ievērojamus līdzekļus kaut kam citam ar skolu saistītam.

Darba burtnīcas by Klāvs Sedlenieks (guest), 04 Feb 2009 19:57

Manuprāt ideja bija, ka nevis visu bērnunamu pārceļ uz lauku skolu, bet nelielā skaitā bērnus pārceļ uz dažādām vietām Latvijā - uz laukiem… Vai nevajag to pārtaisīt?

Unless otherwise stated, the content of this page is licensed under Creative Commons Attribution-ShareAlike 3.0 License